Partnerstvo ZUŠ so švajčiarskou školou.
Oslava 50. výročia založenia MUSIKSCHULE Hünenberg
Spolok Partnerstvo Banská Štiavnica /alebo Ahoj Banská Štiavnica/ bol založený 7. mája 2009 ako miestna pracovná skupina, ktorej hlavným cieľom je rozvíjať partnerstvo medzi Banskou Štiavnicou a Hünenbergom. Účelom spolku je starostlivosť o prehlbovanie kontaktov s naším mestom, podporovanie vzájomného pochopenia, organizácia podujatí a akcií podporujúcich partnerstvo, práca pre dobro verejnosti, poskytovanie informácií obyvateľstvu. Hlavným zakladateľom spolku a iniciátorom mnohých podporných projektov, ktoré pomohli banskoštiavnickej verejnosti je pán RICHARD AESCHLIMANN, čestný občan Banskej Štiavnice.
Na základe neúnavnej snahy pána Richarda Aeschlimanna a následného oficiálneho pozvania riaditeľa Musikschule v Hünenbergu pána Beata Bürgiho, sa koncom júna 2022 podarilo zástupcom ZUŠ ako aj zástupcom mesta zúčastniť sa na oslavách 50. výročia založenia Musikschule vo švajčiarskom Hünenbergu.
Dopraviť sa do Hünenbergu nebolo až také jednoduché a pohodlné. Z Banskej Štiavnice na železničnú stanicu v Bratislave sme žiakov i pánov učiteľov vo štvrtok v ranných hodinách zaviezli na troch osobných autách: pani riaditeľka Irena Chovanová, pán Kamil Chovan a pán Kovár. Ďakujeme. Ďalej pokračovali priamym spojom vlakom do Zürichu. Tam na nich už čakal pán Aeschlimann, s ktorým cestovali ďalej vlakom do Hünenbergu.
Pán Aeschlimann pripravil pre ZUŠ-károv ako aj pre oficiálnu delegáciu mesta v zložení Ing. Ivana Nikolajová - prednostka úradu, Ing. Jakub Melicherčík - architekt mesta, pán šofér Ján Petrík a Mgr. Henrieta Godová - zodpovedná za medzinárodné vzťahy. Ďakujeme aj Henrietke za koordináciu a podporu.
ZUŠ v Banskej Štiavnici reprezentovali páni učitelia: pani zástupkyňa Mgr. Katarína Tuhárska /klavír, spev/, Zuzana Kovárová-Ladzianska /zobcové flauty, spev/, Andrea Halibožeková /spev/, Tomáš Valíček /akordeón/, pani ekonómka Monika Lipovská /klarinet, spev/. Do Švajčiarska cestovali aj vybraní žiaci, ktorí tvoria flautové komorné zoskupenie: Karolína Filkorová, Jasmine Lužicová, Ronja Tarandová, Tereza Stránska a Nina Kovárová. Žiakov ZUŠ zastupovala i šikovná gitaristka z triedy pána učiteľa Róberta Borodajkevyča Amélia Tarandová.
Pán Aeschlimann pripravil pre obe delegácie bohatý program. V piatok 24. júna dopoludnia sa konalo prijatie Štiavničanov na radnici mesta Hünenberg. Nasledovala návšteva Musikschule, ukážka vyučovania sólového spevu a odborná diskusia s výmenou pedagogických skúseností v kruhu pedagógov školy. Žiaci mali v dopoludňajších hodinách možnosť navštíviť manufaktúru na výrobu čokolády «ChocoWelt» v Aeschbachu.
Popoludní spoznávali krásy hlavného mesta kantónu Zug - historického mesta ZUG.
V sobotu 25. júna pokračovalo poznávanie krás Švajčiarska výletom do mesta Luzern. Na prechádzkach mestom prešli mostom Stadtseite, prehliadli si Reuss, Kapellbrücke /Kaplnkový most/, Jezuitský kostol, presunuli sa Šprejerským mostom do historického centra až na Labutie námestie. Po návšteve mesta Luzern nasledovala plavba loďou po jazere Vierwaldstättersee a výstup na vrch RIGI najstrmšou zubačkou na svete.
V sobotu o 19:00 sa už začínal slávnostný koncert k 50. výročiu založenia školy.
Bol to jeden z významných koncertov v rámci školského hudobného festivalu pod názvom „MUSIK TUT GUT“, čo možno chápať vo viacerých rovinách /hudba, ktorá činí, koná dobro, či hudba, ktorá nám poslucháčom i interprétom robí dobre. Slávnostný koncert sa konal v mestskej sále „Heinrich von Hünenberg“ v Hünenbergu.
Hudobnými číslami sa predstavil detský zbor, gitarový ansámbel, ľudová hudba, Mládežnícky zbor, orchester mladých trombónistov, sláčikové kvarteto, juniorská kapela, bigband, sláčikový orchester a mnohí ďalší. Medzi nimi aj pedagógovia a žiaci našej Základnej umeleckej školy. V rámci umeleckého programu odovzdala pani zástupkyňa Katarína Tuhárska pánovi Aeschlimannovi a pánovi riaditeľovi Musikschule Beatovi Bürgimu pozdravný ďakovný list od pani riaditeľky ZUŠ v BŠ Mgr. Ireny Chovanovej a tiež obrazy s výjavmi historického mesta Banská Štiavnica. Autorke obrazov Helenke Chovanovej tiež ďakujeme.
Pán Beat Bürgi má ako pán riaditeľ Musikschule v kompetencii tieto okruhy: odborné a personálne riadenie školy, organizácia vyučovania hudobných nástrojov a súborov, plánovanie a organizácia podujatí. Je členom hudobnej školskej komisie a členom hudobnej školskej konferencie riaditeľov pôsobiacej v rámci kantónu Zug. Vyjadril sa k festivalu pre médiá, kde opísal vystúpenie i našu spoluprácu:
„Slovenský spolok mal možnosť ukázať svoje umelecké kvality. Už niekoľko rokov aktívne podporuje mesto Hünenberg spolok Ahoj Štiavnica, ktorý rozvíja spoluprácu so slovenským mestom UNESCO Banskou Štiavnicou. Delegácia miestnej Základnej umeleckej školy prijala naše pozvanie zúčastniť sa festivalu a prezentovala sa vystúpením spevácko-inštrumentálneho zoskupenia. Ponúkli nám rôznorodú a pestrú paletu hudby, pôsobivo prezentovanú žiakmi a pedagógmi ZUŠ.“
Najmladšia členka nášho tímu, osemročná flautistka Karolínka Filkorová odpovedala pani riaditeľke na niekoľko otázok k výmennému pobytu.
Aký spôsob prepravy ste zvolili? Bola už i samotná cesta pre Vás zážitkom?
K.F.: „Bola to najdlhšia cesta vlakom, ešte že reštauračný vozeň bol blízko.“
Kto sa Vás v Zürichu ujal a kde ste boli ubytovaní?
K.F.: „Ubytovaní sme boli v hoteli Arcade v mestečku Sins a ujal sa na Richard. Richard bol fajn, taký vtipný.“
Aký Vás čakal v Hünenbergu program? Čo všetko ste stihli navštíviť, zažiť?
K.F.: „Program bol super, išli sme loďou po jazere Zug, boli sme aj v čokoládovni, kde sme si vyrobili i vlastnú čokoládu. Švajčiarska „ZuŠka“ bola super. Vraveli nám, že majú skupinové vyučovanie, čo je výborné, lebo aj u nás je komorná hra najlepšia. Nie som tam sama a je väčšia zábava.“
Aj pani učiteľka Andrajka Halibožeková zhrnula svoje dojmy:
Čo všetko ste stihli navštíviť, zažiť?
A.H.: „Program bol veľmi pestrý. Videli sme úžasnú krajinu, všetko obklopené nádhernou prírodou. Spomínam si s akým nadšením nám o Hünenbergu rozprával pán, ktorý sa na tomto mieste narodil. Ukázal nám miesta, ktoré sú dnes už iné ako pred 70 rokmi, ale stále krásne a charakteristické pre danú oblasť, architektúrou, využitím. Zug sme videli v daždi... V tej chvíli som premýšľala nad tým, čo si na ďalší deň obujeme do hôr, či náhodou nenachladneme... boli sme úplne premočení, celkom fúkalo a trošku sme dúfali, že prehliadku mesta preložíme. No prvé slová nášho sprievodcu boli: „Ideme. Zug je krásny v každom počasí.“ Dnes s ním úplne súhlasím. Stihli sme si pozrieť aj niečo z mesta, nakoniec historickú radnicu, kde sme sa skryli pred počasím. V sobotu sme mali program veľmi nabitý. Plavili sme sa loďou a odtiaľ sme pokračovali zubačkou na Rigi. Čakali nás tu nádherné výhľady.
Pedagógovia navštívili aj vyučovanie na Musikschule. Aké si odnášate dojmy, poznatky, či skúsenosti?
A.H.: „Videli sme to na koncerte, aj počuli od učiteľov. Žiaci sa učia predovšetkým fungovať ako hudobníci v rôznych skupinách. Jednotlivé nástroje, spevácky zbor, tvorili krásnu jednotu. Bolo vidieť, že to nie je ,,nacvičené" pre danú udalosť, ale že žiakom je takéto hranie prirodzené. Spomínam si na atmosféru sobotného koncertu. Bola veľmi priateľská, radostná. Na všetkých účinkujúcich bolo vidieť nadšenie, s ktorým sa venujú hudbe.
Komu by ste chceli poďakovať za možnosť reprezentovať našu ZUŠ v Hünenbergu?
A.H.: "V prvom rade sa chcem poďakovať našej pani riaditeľke, ktorá ma so Zuzkou Kovárovou nominovala na túto cestu. Potom pánovi Aeschlimannovi, ktorý sa o nás počas celej návštevy, ale aj pred ňou o nás staral a pripravil nám krásny program. Ďalej pánovi Gajdošovi a ďalším Slovákom, ktorí nám rozprávali o ich novom domove vo Švajčiarsku. Ochotne sa s nami podelili o príbehy z ich života. Všetkým našim sprievodcom a mojím drahým kolegom, s ktorými som mohla prežiť krásny čas. Tiež super žiačkam, ktoré sa nám starali o program vo vlaku a tak bolo na dlhej ceste veselšie."
V nedeľu dopoludnia sa konala prehliadka ľudových hudieb. K tomuto podujatiu si páni učitelia pripravili úpravy viacerých slovenských ľudových piesní, ktorú prezentovali publiku v krojoch z Prenčova. Veľkým zážitkom bola aj nedeľná návšteva Kláštorného kostola Muri a účasť na organovom koncerte. Kláštor Muri je bedediktínsky kláštor vo švajčiarskom kantóne Aargau založený v orku 1027. Z pôvodnej románskej podoby opátstva sa zachoval kostol s transeptom a krypta. V kostolnej budove sú bohaté fresky a vitráže. Zvyšok budov je väčšinou barokový.
Pondelok 27. jún bol dňom návratu, cesta vlakom z Hünenbergu do Zürichu, vlakom z Zürichu do Viedne, vlakom z Viedne do Bratislavy. Na bratislavskej stanici sme našu ZUŠ-kársku partiu čakali a osobnými autami sme šťastne pricestovali do Banskej Štiavnice. Účastníci zájazdu boli plní dojmov a zážitkov, s ktorými sa s nami vďačne podelili.
Ďakujem všetkým zúčastneným pedagógom a žiakom za výbornú reprezentáciu ZUŠ v Hünenbergu.
Verím, že sme vďaka veľkej snahe a obetavosti pána Richarda Aeschlimanna začali obohacujúcu spoluprácu medzi našimi školami a krásne rozvinuli plodnú spoluprácu medzi našimi mestami.
Mgr. Irena Chovanová